© 2018 by ParaFed Canterbury. All rights reserved.


SIGN UP

HOME HALBERG GAMES

The Halberg Games were held in Auckland on the 5-7 October 2018
The Halberg Games is an annual three day sports tournament open to 8-21 year olds with a physical or visual impairment.

Participants experience an authentic Games village environment and can try new sports while pursuing further sporting goals. For some the Games may be a stepping stone towards future sporting goals and even representing New Zealand in their chosen sport.



Do you have any questions about the Halberg Games?

Charlotte Pawson
Junior Sports Manager
021 226 9080
Email


The Halberg Games was previously known as the Independence Games and the Halberg Disability Sport Foundation took over the hosting of the event in 2015.


ParaFed Canterbury Junior Team
The ParaFed Canterbury team has a proud history of competing at the Halberg Games. Our team prides itself on having a positive culture and providing an environment where athletes can achieve success.

Athletes must put forward an expression of interest and be selected to represent ParaFed Canterbury at the games.


Incredible Awards
The achievements of the ParaFed Canterbury Juniors at the Halberg Games are celebrate at the annual Incredible Awards. The inaugural awards were held on Saturday 11 November 2017 at the Bishopdale Community Centre.

The Incredible Award winners for 2018 were:

INCREDIBLE AWARD
Ella Benn

ROOKIE
Sarah James

LEADERSHIP
Thomas Chin

SPORTSMANSHIP
Sam Manson

2018 Halberg Games - Auckland
ParaFed Canterbury Junior Team
Montana Brown, Thomas Chin, Hamish Cleary, Alistair Coles, Jyvhen Duell, Lilian Exton, Ieuan Edwards, Ben Gould, Sarah James, Grace Johnstone, Una Kinajil-Reding, Zack Lappin, Samuel Manson, Lili-Fox Mason, Andrew MacKenzie, Dominic McLauchlan, Alisha Mill, Jasper Moss, Charlotte Murphy, Rorie Poff, Amber Proudfoot, Joshua Rae, Gaby Smith, Nico Wildbore.

Staff
Charlotte Pawson, Hadleigh Pierson, Kayne Tukapua, Felicity Lowen

Awards & Trophies
Best Regional Team -
ParaFed Canterbury
Most Promising Athlete -
Montana Brown
Spirit of the Games Female -
Charlotte Murphy
1st Place Boccia A Class -
Lilian Exton
Swimming Best Male -
Ieuan Edwards
Swimming Best Female -
Lili-Fox Mason
Swimming Best Junior Female -
Lili-Fox Mason
Most Promising Goalball Player -
Rorie Poff
Athletics Best Junior Females -
Una Kinajil-Reding & Amber Proudfoot
1st Place Staff Swimming Relay -
K. Tukapua, H. Pierson, C. Cleary, F.Lowen
























2017 Halberg Junior Disability Games - Auckland
ParaFed Canterbury Junior Team
Ella Benn, Montana Brown, Thomas Chin, Hamish Cleary, Ali Coles, Jyvhen Duell, Lilian Exton, Sarah James, Grace Johnstone, Zack Lappin, Samuel Manson, Lili-Fox Mason, Alisha Mill, Dominic McLauchlan, Rorie Poff, Amber Proudfoot, Gaby Smith, Nico Wildbore.

Staff
Charlotte Pawson, Hadleigh Pierson, Kayne Tukapua

Awards & Trophies
Best Regional Team -
ParaFed Canterbury
1st Place Boccia A Class - Thomas Chin
1st Place Boccia B Class - Montana Brown
Top Athletics Female (Non-Classified) - Lilian Exton
1st Place Staff Swimming Relay
- C. Pawson, H. Pierson, K. Tukapua, C. Cleary





2016 Halberg Junior Disability Games - Cambridge
ParaFed Canterbury Junior Team
Ella Benn, Liam Berry, Ciarán Calder, Thomas Chin, Hamish Cleary, Alistair Coles, Celyn Edwards, Ieuan Edwards, Lily Hovell Allomes, Zack Lappin, Emily Lightfoot, Grace Johnstone, Nico Wildbore, Jared Rollinson.

Staff
Charlotte Pawson, Hadleigh Pierson, Kayne Tukapua

Awards & Trophies
Best Team Spirit -
Canterbury
Best Overall Athlete -
Celyn Edwards
Athletics Overall Male -
Celyn Edwards
Athletics Overall Female (Unclassified) - Emily Lightfoot
1st Place Boccia A Class -
Thomas Chin
1st Place Team Duathlon (Long Distance) -
L. Hovell Allomes, E. Benn
1st Place Duathlon (Long Distance) -
Celyn Edwards
1st Place Duathlon (Short Distance) -
Emily Lightfoot
Powerchair Football Most Potential -
Liam Berry
Badminton Most Promising - Grace Johnstone
1st Place Swim Team Relay
- I. Edwards, E. Benn, E. Lightfoot, C. Edwards





2015 Halberg Junior Disability Games - Cambridge
ParaFed Canterbury Junior Team
Celyn Edwards, Ieuan Edwards, Zack Lappin, Emily Lightfoot, Jared Rollinson.

Staff
Charlotte Pawson

Awards & Trophies
Best Overall Athlete -
Ieuan Edwards & Celyn Edwards
Swimming Overall Male - Celyn Edwards
1st Place Team Triathlon (Long Distance) - E. Lightfoot, I. Edwards, C. Edwards
Archery Most Promising Athlete - Ieuan Edwards

INCREDIBLE AWARD
Hamish Cleary

PEOPLE’S CHOICE
Grace Johnstone

SPORTSMANSHIP
Jyvhen Duell

LEADERSHIP
Ieuan Edwards

ROOKIE
Joshua Rae

The Incredible Award winners for 2017 were: